LOVE LETTERS TO THE DEAD

|Ava Dellaira

 

Pokud jste četli The Perks of Being a Wallflower (a nebo v češtině Ten, kdo stojí v koutě, případně Charlieho malá tajemství), tak nemá ani cenu popisovat děj knihy. Je totiž téměř stejný.

Ve zkratce.

Příběh je vyprávěn formou dopisů, které píše mladá dívka Laurel již zemřelým osobnostem. Popisuje v nich jaký měla den, co se jí honí hlavou a proč si vybrala psát zrovna jim. Laurel si prochází nedávnou smrtí starší sestry, nástupem na střední školu a jakousi zoufalou snahou vypořádat se sama se sebou a svou minulostí.

(…) I am writing because I wanted to thank you for saying that thing about regular weird people, because I thought about that a lot, and I am one of them, too.

Malý tip.
Na tuhle knihu je podle mě potřeba mít vyloženě náladu. Nepatří k odpočinkovým knihám, zabývá se vážnými tématy a styl vyprávění vás pohladí na duši a rozesmutní  zároveň.

“There are two most important things in the world—being in danger, and being saved.” (…)

“But if those are the two most important things, what about being in love?”

“Why do you think that’s the most profound thing for a person? It’s both at once. When we are in love, we are both completely in danger and completely saved.”

Teď se spoilery.

Není to jen formou dopisů, kterou mi Letters připomíná Perks, ale vlastně všemi motivy. Ať už se jedná o nástup na střední, o smrt sourozence, o sexuální zneužívání nebo o milostný vztah mezi dvěma kamarádkami, to vše už máme v Perks.

Přestože je jazyk a způsob vyprávění opravdu krásný, na to, abych si tuto knížku zapamatovala jako něco jiného než retelling Perks, to opravdu nestačí.

 

*autorka sama v poděkování uvádí Stephena Chboskyho (autora Perks) jako svého blízkého přítele a mentora, takže něco na té podobnosti opravdu bude

1 Comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s