FABRIKA: PŘÍBĚH TEXTILNÍCH BARONŮ Z MORAVSKÉHO MANCHESTERU

| Kateřina Tučková a kol.

 

Kniha, od které jsem neměla naprosto žádná očekávání, byla nakonec docela příjemným překvapením.

Protože se nejedná o klasický román, nýbrž o doprovodnou publikaci k výstavě Moravský Manchester, styl vyprávění se velmi liší. Samotná kniha má přiblížit široké veřejnosti Brno v 18. a 19. století, a aby toho docílila s co největším účinkem, vypráví autorka historii rodů skrze příběhy. Jak sama už dopředu upozorňuje, informace, které získala, jsou často velmi strohé, proto jsou často příběhy smyšlené. To ovšem neplatí o informacích ohledně zakládání firem, inovativních prostředcích a podobně.

Nikdy bych neřekla, že zrovna pročítání brněnské historie mi bude připadat zábavné, ale touto formou tomu tak opravdu bylo. Prolínaly se příběhové části s medailonky výstavy, ve kterých byla stručně shrnuta historie rodu nebo budovy, a ještě se samotným procesem získávání informací na výstavu.

Někomu může tento způsob psaní připadat chaotický a nebo roztržitý, protože ve chvíli, kdy se do knihy začtete, šup, už je vlastně konec a následuje další vsuvka v podobě historického medailonku. Mně – překvapivě – docela vyhovoval. Nejspíš je to historickým tématem a (populárně) naučnou funkcí, protože po příběhu mi právě tyto medailonky pomohly ujasnit kdo je kdo nebo jaká byla doba.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s