HOBIT ANEB CESTA TAM A ZASE ZPÁTKY

| J. R. R. Tolkien (překlad: František Vrba)

 

Základní kámen fantasy. To by bylo, abych si tenhle kousek nepřečetl.

Filmová trilogie Pána prstenů patřila už od dob, kdy vycházela, k mým oblíbeným žánrům i filmům. Tím chci říct, že když jsem tedy objevil knižní svět, automaticky jsem tuto celou sérii přiřadil do pořadníku „ke čtení“, předběhl to Eragon, protože to byla první kniha, kterou jsem kdy viděl a která se mi líbila.

Zpátky k Hobitovi.

Z názvu našeho blogu a taky z mé přezdívky musíte poznat, že jsem tak trochu dobrodruh. Rád poznávám neznámá místa, pokud si myslím, že to za to stojí. Dobrodružství. To samotné slovo se říká tam strašně krásně, k tomu to zní jako sranda a působí to magicky. Dobrodružství. A tento podnik je plný takového neočekávaného dobrodružství.

FFB29CF9-9797-4F8D-B997-F014018BEB81

Hobit je neuvěřitelně čtivá kniha, je to jako kdyby se chtěl nechat číst sám od sebe. Tolkien vytvořil nádherný svět, plný tajemství, prastarého zla, kterého se všichni bojí, ale nikdo se o něm neodváží mluvit, magie, nových stvoření, draků, a tak dále. Tenhleten výčet by byl hodně dlouhý, ale hlavně by končil jedním slovem a to tím, že stvořil hobity. Charakterizuje je jako človíčky, kteří se zdají být křehcí, ale když přijde do tuhého, jsou tvrdohlavější než trpaslíci, hbitější než elfové a vychytralí jako nejmodernější čarodějové. A vlastně, jsou i celkem vtipní a mají stejně velký hlad jako já (pořád).

Je strašně lehké psát hezké věci o, no zkrátka o hezkých knihách, ale myslím si, že je více důležité ukázat, co na takových knihách je špatně nebo se mi (nám) jako čtenáři nelíbí.

Přišlo mi, že by se mohl v některých pasážích více rozepsat, například o jednotlivých trpaslících, protože jsem měl pocit, že kdybych neviděl ani jeden film a nikdy o tomto světě neslyšel, bylo by mi jedno, co se komu stane, kromě pana Pytlíka. Nebo mi chybělo nějaké pořádné vysvětlení, proč se například Thorin choval, tak jak se choval. Celkově i dialogy přišly docela nemastné a neslané (stejně jako když píšu (vařím) já). Na druhou stranu se mi velmi líbí, že se soustředil, opravdu důkladně, na věci, které chtěl sdělit nejvíce. Samozřejmě tím narážím na hobity.

a43834a6-a76d-4f56-81cd-3e500b29caa3.jpeg

Vytvořil nádhernou mapu, ve které se dá lehce orientovat a tím můžeme lépe doprovázet pana Bilba na své cestě za dobrodružstvím, což mně se líbí opravdu hodně, před čtením jsem strávil několik minut pouze u mapy. Samozřejmě jsem se k ní v průběhu čtení vracel. Nejde jen o mapu, ale celý jeho svět je vytvořen velmi důkladně, jednotlivým končinám dal názvy, které nádherně vystihují jejich krajinu a jejich obyvatele.

Jak já to vidím, hlavní myšlenkou Tolkiena je ukázat a vytvořit celý nový svět plný různých kouzel, nestvůr, dobrodružství, přátelství a lstí, ale také to, že jeden malý človíček dokáže velké věci nebo také, že na malých věcech, které se zdají být nepodstatné nakonec záleží nejvíce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s